שאלות ותשובות שיח הורים כללי נובמבר 2023

בנובמבר 2023 הצטרף תא תתקדמו לקבוצת הווטסאפ של "הורים משתפים" וענה על שאלות כלליות בלבד שהטרידו הורים רבים מכל המחזורים וגם כאלו שטרם התגייסו. התשובות המובאות הן של תא תתקדמו ובאחריותו בלבד. 


הבן שלי שיתגייס במחזור ז' עשה לפני חודש סיווג ביטחוני (שלב 2). האם יש אפשרות לדעת מה הסיווג שקיבל? אם כן דרך מי? ומתי? 


עם הודעת השיבוץ תוכלו לקבל את רמת הסיווג של המלש״ב.

בהקשרי הסיווג שאנחנו מודיעים למלש״ב שהתקבל לתפקיד מסוים, אנו מודיעים לו כי קיבל את רמת הסיווג המתאימה לתפקיד- במידה וישאל מה רמת סיווגו כמובן שיוכל לדעת

מדוע המלש"בים בתתקדמו לא יכולים לדעת מראש את השיבוצים. הרי ידוע עד כמה חשובה ההכנה מראש לחברה שלנו

בכלל מחזורי הגיוס, הודעת השיבוץ אינה מגיעה יום לפני הגיוס. לצערי במחזור האחרון לא הצלחנו לבצע את תהליכי הסיווג הבטחוני והליכי המיון מספיק זמן מראש ולכן הודעת השיבוץ הייתה אמורה להגיע יום לפני הגיוס. כאמור, הגיוס הקרוב נדחה ולכן הודעת השיבוץ תגיע יותר זמן לפני. אנחנו עושים הכל על מנת לתת את השיבוץ ואת כלל הוודאות הנדרשת כמה שיותר זמן מראש.

למה יודעים על השיבוץ רק יום לפני הגיוס? בניגוד לכל מלש"ב אחר,שיודע זמן רק לפני הגיוס לאן הוא מתגייס. במיוחד כאשר אוטיסטים צריכים לדעת מראש את הדברים, שיהיה להם זמן לעכל דברים, ולהפנים אותם.

ראו התייחסות לשאלה קודמת.

מה קורה אם באיזה שהוא שלב, אפילו בטירונות הנער לא מסתדר ומתחרט. האם ניתן להשתחרר מעכשיו לעכשיו? הייתכן ויכול להיות שלא יסכימו לו ונתדרדר למשפטים וכלא?

במידה וחייל אינו מסתדר במהלך הטירונות ומעוניין להשתחרר- בקשתו תבחן בהתאם לאחר הערכה של קב״ן בטירונות.

לא, במידה ויהיה אינו כשיר הבקשה תיבחן בכובד ראש. עם זאת, לא נוותר לחייל במידה ויהיה זה קושי שנוכל להתמודד עמו. אנחנו מודעים לקשיים אך יש תהליך שחרור. אין זה עובד בכך שמבקשים להשתחרר ובאותו רגע משתחררים.


האם יש דרך כלשהי להתגייס לא דרך מסלול תתקדמו, כאשר בהערכה של פסיכיאטר לקראת הגיוס מצוין אם היה מאובחן היום כבר לא היה עונה לקריטריונים של הרצף. לא לשירות קרבי בגלל סעיפים אחרים.

כיום כל מלש״ב שאובחן בעברו על הרצף האוטיסטי, יוכל להתגייס דרך מסלול תתקדמו (במידה ויימצא כשיר) או דרך מסלולי ההתנדבות השונים.

מלש״ב שהגיוס שלו נדחה מ 21.11 ל-29.01.24, יום המא"ה היה צריך להיות בתחילת ספטמבר. ביום המבחן לא קיבל קישור, לכל הניסיונות לברר את עניין קיבל תשובות "נעדכן אותך," אך עדיין לא קיבל תגובה ברורה ולא עשה את המבחן. אנו חוששים שזה יפגע בשיבוץ לתפקיד המתאים. בנוסף קיבל זימון לראיון, אך בגלל המצב הראיון נדחה, עדיין לא נקבע לו מועד החדש והגיוס מתקרב.

השלמת יום המא״ה של הגיוס הקרוב מתבצעת ב.21.11

לגבי ראיונות- כלל הסמכויות מראיינים ויראיינו בשבועות הקרובים. אל דאגה, לא שכחנו אף אחד.

הליך המיונים, לאיזה תפקידים אפשר להתמיין, האם אפשר לבקש להתמיין למקומות מסוימים ואם כן מתי צריך לבקש את זה.

בכל מחזור גיוס נפתחים בממוצע כ50 תפקידים. ניתן לראות את רשימת התפקידים המלאה באתר מתגייסים.

אם מלש״ב מעוניין להתמיין לתפקיד שלא נפתח במחזור הרלוונטי והתפקיד אינו דורש נשיאת נשק או תפקיד קרב, נבחן את הבקשה בכובד ראש וננסה לסייע ככל הניתן בקבלת המיון הספציפי. ניתן לבקש לאחר מילוי שאלון ההעדפות.

בכל מחזור אנו משתדלים לפתוח כמה שיותר תפקידים. במידה ויש מלש״ב שמעוניין בתפקיד מסויים שאינו נפתח, יוכל להגיש בקשה אישית והיא תיבחן בהתאם. 

האם יש תפקידים שמיועדים לילדים שלנו במיוחד או שהם יכולים להגיע לכל תפקיד כמו כל חייל רגיל אחר?

ראו התייחסות לשאלה קודמת

למה לא פתוחים להם כלל התפקידים של פרופיל 45/64 שלא מצריכים נשיאת נשק? מי שמתאים לפי הכישורים והיכולות, שישובץ. 

ראו התייחסות לשאלה קודמת

מדוע לא מוציאים את חיילי תתקדמו לקורסים מקצועיים / קד"צ? (הרי חלקם יכולים להשתלב ולמדו כעצמאים בבתי ספר רגילים).

חיילי תתקדמו יוצאים לקורסים מקצועיים ולקד״צ. בצבא יש מסלול מקביל לקורסים הנקרא ״-”OJT משמעותו הוא הכשרה מקצועית ומקיפה ביחידה המקביל לקורס. לעיתים, שמועד הקורס רחוק מידי או בגלל שיקולים נוספים, חיילים יבצעו OJT במקום קורס. ככלל, אין מניעה שחיילי תתקדמו יבצעו קורסים מקצועיים והכשרות קד״צ וכיום הם מבצעים זאת.

מדוע תהליך הגיוס לא שקוף בדומה לגיוסים הכלליים. אין שום אינדיקציות באתר מתגייסים למעט דפ״ר ועברית. אם עברנו ראיון פוקד מעדכנים באתר או באופן פרטי את הסיכום שלו, גם על סיווג לא מעדכנים.

הליך המיון בכללי והצו הראשון כפרט משוקפים באתר. ראיון הפוקד אינו בעל ציון מכיוון שאופיו שונה מראיון רגיל והוא אינו פרמטר/ תנאי בשלבי המיון הנוספים ולכן אינו מופיע באתר.

מלש״ב שביקש פטור זומן לצו ראשון לתוכנית. הטיפול בנושא נמשך זמן רב. מדוע אין מסלול מהיר לפטור למי שאינם מתאימים? אין מענה מהיר ורציף בוואטסאפ של המוקד

מלש״ב שמעוניין בפטור וקיבל צו ראשון- יוכל להעביר מכתב אישי למייל של תתקדמו והנושא ויטופל במהירות האפשרית. אם יש משהו שטרם טופל- אנא פנו בפרטי ונדאג לסייע

כבר ידוע שביצוע יום המא"ה רק סמוך לגיוס גורם לשני אפקטים: א. לא מזומנים למיונים, ומפספסים הזדמנויות לשיבוץ לפי כישורים. זה גם פוגע בצה"ל. ב. גורם להחרגתם בקרב בני כיתתם/שיכבתם, שמשווים את תוצאות יום המא"ה שלהם ולאיזה מיונים זומנו. גם אם יש חשש לחוסר בשלות אצל חלקם, אפשר פשוט להציע שמי שמעוניין, שיחזור על יום המא"ה סמוך לגיוס.

יום המא״ה אינו פוגע בתהליך השיבוץ. תהליך השיבוץ מתחיל כארבעה חודשים לפני הגיוס על מנת לגרום לו להיות מדוייק ורלוונטי.

האם הראיון עם המרב"ע (מרפאה בעיסוק) הוא רק לצורך דיוק המיון והשיבוץ, או גם שלב נוסף לגבי גיוס או פטור? ואם התשובה חיובית, מדוע נעשה רק בסמוך או לאחר הגיוס, כאשר היתכנות של חלופות דוגמת מכינה, התנדבות או שירות לאומי לא זמינים או יצריכו חודשים ארוכים של המתנה בבית?

מטרת הראיון עם המרפאה בעיסוק הינו לדייק את הליך המיון והשיבוץ. עם זאת, במידה ועולה משהו חריג בראיון הדורש בדיקה נוספת של מדור ברה״ן- ראיון המרפאה בעיסוק ייבחן בשנית על ידם.

מיונים שכוללים הצגה של כישורים אישיים, כגון תיאטרון צה״ל, תזמורת צה״ל, להקות צבאיות וכו׳. האם התפקידים פתוחים לתתקדמו ואיך מתאמים אודישן?.

מיונים הנוגעים לאשכול הווי ותקשורת- כלומר שצוינו כאן, אינם נפתחים באופן אוטומטי. במידה ויש מלש״ב שמעוניין ובעל ידע באחד מהתחומים המצוינים מעלה- יוכל במקביל לשאלון ההעדפות שלו לבקש מאיתנו ונבחן זאת.

באתר מתגייסים מופיע תאריך צו ראשון 18.12. שתי שאלות: 1 האם זה יום שמיועד לתתקדמו או יום רגיל? 2 עדיין לא קיבלנו בדואר טופס שאלון רפואי. אפשר להדפיס מהאתר להגיע לרופא ילדים לחתימה? 

אין יום המיועד לצו ראשון של תתקדמו בלבד אך בדרך כלל מלש״בים המיועדים לגיוס תתקדמו יזומנו ביום בו הלשכה לא מלאה במספר רב של בתי ספר ואנשים.

בנוגע לשאלון הרפואי- ניתן להדפיס מהאתר. תוכלו למצוא את כלל הטפסים של מיטב באתר: https://bit.ly/meitav_tfasim. חפשו "שאלון רפואי". 

האם בצו הראשון יודעים אם הילד יגויס או מקבל פטור ויעבור למסלול התנדבותי?

בתהליך הצו הראשון פוגשים פסיכיאטר המחליט האם המלש״ב כשיר לגיוס או לא - אין זה בהכרח אומר שזה ביום הצו הראשון עצמו.

מה קורה אם למלש"ב יש עניין עם לבישת מדים ו/או נעלים סגורות?

מלש״בים המתגייסים למסלול תתקדמו זכאים באופן אוטומטי למדים מותאמים. כלומר- ניתן לקבל מדים עם סקוצ׳ים במקום כפתורים, חגורה עם סקוצ׳ ונעליים עם ריצ׳רצ׳.

מדוע המיונים והמבחנים מתבצעים לילדי תתקדמו כחודש / חודש וחצי לפני הגיוס  (כמובן גם התחקיר הבטחוני למי שצריך), הרי מחזורי הגיוס ידועים מראש , מדוע הכל נעשה סמוך לטירונות ולא בצורה מסודרת כפי שנהוג לכלל המתגייסים?

לתהליך המיון הסמוך לגיוס יש משמעות רבה עקב רלוונטיות, התווספות של מלש״בים רבים וביצוע יג יד של רבים מהמתגייסים. תהליך המיון מתחיל כחמישה- ארבעה חודשים לפני הגיוס. אנו עושים הכל על מנת לשפר את הזמנים ולהקדים את הליך המיון ככל שניתן

אם מתוכננת טיסה לחו"ל. האם החייל יוכל לטוס?

כחייל- יצטרך לבקש מהמפקד שלו והבקשה תיבחן באופן אישי. לכל חייל יש 18 ימי חופשה בשנה שזכאי לנצל אותם- בחגים ובחופשות מוגדרות מראש. 

ככל הידוע לי בתור אמא למלש"ב שאמור היה להתגייס בינואר לא ראיתי שהיה איתו משהו שקשור לשיבוץ..

כל מי שהיה מיועד לגיוס בינואר ונדחה למרץ- תהליך המיון יתחיל בחודש דצמבר. תהליך המיון יפתח בכנס מפורט, בו נזמן גם אתכם וגם את ילדיכם על מנת להסביר הכל, לתחום בתאריכים ולתת את כל המידע הנדרש. 

גיוס ינואר 24 שנדחה למרץ ,למיטב ידיעתי לא התחיל כלל תהליך מיון או שאני טועה והבן שלי פיספס משהו ?

ראו תשובה לשאלה קודמת

מה המייל שלכם? והאם יש טלפון לדבר עם נציג אנושי? המענה בווטצאפ לא מספק כלל בלשון המעטה מדובר בפניה דחופה מאוד, אחרי המתנה של 5 חודשים להתייחסות הולמת.

וואטסאפ - 052-385-8067

מרכז שירות - 1111 שלוחה 8 (יפתח בקרוב)

מייל - titkadmu@digital.idf.il.

שעות פעילות: א'-ה' 08:00-17:00

במידה ואתם מעוניינים בשיחה טלפונית- תוכלו לבקש בהודעת וואטצאפ שנחזור אליכם טלפונית ונדאג לכך. 

במידה והצו ראשון נערך ביולי וכלל רק את מבחן הדפ"ר ולא את הראיון עם הפסיכיאטר, תוך כמה זמן אמורים לזמן את המלש"ב לראיון?

זימון לפסיכיאטר מתבצע בדרך כלל מספר חודשים לאחר הצו הראשון. תוכלי לפנות עם הפרטים בפרטי ונבדוק עבורך

אם הבת שלי פגשה רק פסיכיאטרית או פסיכולוגית בתהליך הצו הראשון ולא מרפאה בעיסוק - זה משנה?

מרפאה בעיסוק פוגשים בהליך המיון כארבעה חודשים לפני הגיוס.

יש לנו קבוצת הורים למתגייסי מרץ. תוכלו לעדכן גם שם על התאריך?

אנחנו לא נמצאים בקבוצה אך נפנה לכל אחד באופן אישי, נעדכן אתכם ונשוחח איתכם. בסיום הכנס, תפתח קבוצה רשמית שלנו עם ההורים לעדכונים שוטפים וחשובים בנוגע לגיוס במחזור זה

מה שנאמר לגבי התחלת המיונים 4 חודשים לפני הגיוס כולל גם את הסיווג הבטחוני? אנחנו חוששים שתפקידים רבים וטובים יהיו סגורים בפני החבר'ה שלנו בגלל שעדיין לא יהיה להם סיווג בטחוני כשיסיימו את הטירונות

אין תפקיד שסגור בגלל שלא התבצע תהליך של סיווג בטחוני. הליכי הסיווג הבטחוני נעשים בתווך מספק של תשובות.

האם יש חונכות בטירונות ובהמשך השירות ומה רמת המעורבות שלהן?

האם יש הכשרה מקצועית רלוונטית שעובר הסגל שמעביר את הטירונות ? עד כמה הם ערוכים ומבינים את הנושא של הרצף?

סגל הטירונות של פלוגת יהב, עובר מלבד הכשרה מקיפה של ליווי אוכלוסיות ייחודיות, הכשרה נוספת של צוות מקצועי, המתמחה באוטיזם. גם במהלך הטירונות, הצוות המקצועי מלווה את המפקדות ונותן מענה בכל הנדרש.

האם יש כיום סמכות מקצועית חיצונית שמלווה את התוכנית כמו שהיה בהתחלה במחזורים הראשונים?

כיום שלושה צוותים מקצועיים המתמחים באוטיזם (שאינם בצבא) ומלווים את התוכנית בכלל התחומים במילואים

אנחנו לפני צו ראשון מותאם. למד כבר פייתון וסייבר בסייבר סקול . אתם מתחשבים בתעודות שקיבל או רק לפי הצרכים של הצבא ?

איננו מסתכלים על התעודה אלא על הידע המקצועי שלו. אנחנו משתדלים לאפשר לכלל המלש״בים להתמיין ולנסות להגיע לכלל התפקידים ולכן הידע המקצועי הוא החשוב.

האם היותו על הרצף פוגע בסיווג שלו ? האם היות הנער/ה עם אוטיזם מהווה שיקול בקביעת הסיווג?

היותו על הרצף לא פוגע בסיווג שלו. יש חיילי תתקדמו שמשרתים בכלל רמות הסיווג בצבא

מתי נבחן הסיווג בצו הראשון או בראיון פוקד או מאוחר יותר?

סיווג בטחוני נעשה בשלב מאוחר יותר מהצו הראשון, במהלך תקופת המיונים שקודמת במספר חודשים ספורים לפני הגיוס.

האם להורים יש אפשרות לערער על השיבוץ ? למי פונים?

בנוגע לערעור על שיבוץ ניתן לערער למוקד תתקדמו אך חשוב לזכור מספר דברים: הערעור יוכל להתקבל במידה ותבקשו להתמיין למשהו שלא התמיינו אליו ולא על משהו אליו לא התקבל.

במידה וחייל מקבל שיבוץ שלא מתאים לו נבחן כל מקרה לגופו ונשקול מעבר תפקיד. אנחנו כאן לאורך כל השירות ומלווים את החיילים בכל סוגיה שתעלה.

האם ניתן לערער או לבקש לבדוק שוב את הסיווג הבטחוני?

אין אפשרות לערער על סיווג בטחוני.

גם בגיוס ינואר הטירונות תהיה במחווה אלון?

הטירונות תתקיים במחוו"ה אלון

לגבי גיוס ינואר האם קיימת אפשרות לדחייה נוספת בשל המלחמה?

כרגע לא צפויה דחייה נוספת.

איך משלבים צו אחוד של הכיתה עם תתקדמו?

המלש״ב יכול להגיע עם כיתתו ויבצע את הצו המותאם (לגבי צו אחוד עם כיתה

אם הוא חלק מצו אחוד של כל הכיתה, מה עושה בינתיים? ממתין?

במידה וסיים מוקדם יותר מכולם יוכל או להמתין שכולם יסיימו במידה ויש להם הסעה משותפת או לחזור הביתה באופן עצמאי.

האם מתחשבים במסלול הלימודים ויחידות הבגרות שעושה לבחירת התפקיד או רק לפי המבדקים שעושים, דפ"ר יום המאה ודברים אחרים?

בהחלט. מתחשבים בכלל הנתונים העומדים בפנינו. הידע הוא מה שנבחן ולכן הוא מה שחשוב.

יש לי קובץ אבחון גדול להעביר אך האתר אין אפשרות בשל גודלו איך להעביר?

אפשר גם דרך כתובת הדוא"ל של תא תתקדמו.

יש טיסה לחו"ל במהלך אוגוסט שלא ניתן להזיז. למלשב שקיבל תאריך גיוס לאמצע ספטמבר, האם יש אפשרות לעבור את יום המאה עם מחזור אחד קודם כדי למנוע פספוס של חלק מהמיונים במהלך אוגוסט?

אין אפשרות לבצע מיון עם מחזור לפני אך כמובן שאנו עושים התאמות ובמידה ויהיה צורך נתאם עבורו תאריך באופן בפרטי.

מה קורה עם תלמידי ישיבות הסדר/ גבוהות ציוניות שמתגייסים? האם אין שום דרך להיות בטירונות בני ישיבות לא קרביים? בעיקר לנער שאובחן בילדות אבל מתפקד רגיל.

ניתן לשלב את מסלולי ההסדר/ בני ישיבות עם מסלול תתקדמו. עם זאת, הטירונות הינה משולבת ותתקיים במחוו"ה אלון

הבנתי שהורה יכול להגיע עם הילד לצו הראשון ללוות אותו אך לא להיכנס למבחנים ולראיונות, זה נכון?

ההורה יכול ללוות ביום הצו אך לתחנות המלש״ב נכנס לבד.

מתי ניתן לדעת את מועד הגיוס הסופי של מחזור תתקדמו? הבנתי שהתאריך שקיבלו בצו הוא תאריך טנטטיבי שמשתנה בהתאם למחזורי הגיוס של תתקדמו.

התאריך אמור להיות סופי. במידה ויהיה שינוי, נעדכן מוקדם ככל שניתן על המועד החדש.

מאיזו סיבה פסיכיאטר יכול להגיד לנער עם דפ״ר גבוה, תלמיד מצטיין, מחונן, עצמאי עם מוטיבציה ענקית להתגייס, שאינו יכול להתגייס וממליץ לו להתנדב ומעניק לו פרופיל ?21 האם זה חוקי? מה ההבדל בין לשלוח ערעור במייל לבין וועדת ערעור לפטור? מה עדיף?

לא נוכל לענות על שאלה זו. הפסיכיאטר בוחן כל מלש״ב ואת כשירותו על פי מגוון רחב של פרמטרים.

האם החונכת חייבת להיפגש עם החייל ועם מפקד היחידה ביחידה? זה מחריג במקום לגרום להם להרגיש ״כמו כולם״.

הפקודה היא כי כל חייל מחויב לפגוש את החונכת אחת לשבוע. עם זאת, ניתן לבצע את המפגשים מחוץ ליחידה.  החונכת יכולה להוריד את השרוך והסיכה.כל חונכת תבצע תיאום ציפיות עם החייל באופן אישי על מנת לגרום לו להרגיש בנוח ככל שניתן

מבחינת המבחן דפ"ר, הבנתי שהם זכאים לעשות מבחן מקוצר עם הארכת זמן כמו שמקבל בבי"ס?

מבחן הדפ״ר המותאם כולל את החלקים הצורניים בלבד ולוקח עד כחצי שעה, כולל הארכות זמן והפסקות.

על איזה מבחן דפ"ר מדובר? ושאר הנושאים של המבחן הם לא עושים?

מבחן הדפ״ר הוא תחנה בהליכי הצו הראשון

כלומר יהיו לו יותר מ-40 שניות לענות על כל שאלה בצורני? הרי זה עובר לשאלה הבאה אוטומטית בלומדה. אודה להסבר.

כמות השאלות במבחן אינה קבועה ומשתנה בין מלש״ב למלש״ב. הלומדה אכן מדמה מבחן אמת.

האם קיצור של מבחן דפ"ר יכול לפגוע בקבלת החלטה על תפקיד מסוים בגלל שלא ענה על כל הנושאים?

לא

הבן שלי עבר שני שלבים בגלי צה"ל, האם יש עוד שלבים? מתי יקבל תשובה? בנוסף, היה אמור להיות לו גם לדובר צה"ל ונדחה. יש צפי מתי יתקיים?

תשובות מאין אלו יש לפנות למוקד מאחר וכל מקרה לגופו.

הבן שלי שואל שאלה לגבי המבחן דפ"ר, אמרו לו שהוא יכול לקבל דף טיוטה אחד בלבד, הוא שואל אם יוכל לקבל יותר מדף אחד?

התשובה לא נענתה בידי תא תתקדמו אבל יתכן והקהילה תוכל לתת תשובה.

האם יש הסעות למחו"ה אלון?

לקראת הגיוס נעדכן בדיוק מאיפה ומה השעות. ההסעות יהיו ממקומות מרכזיים ברחבי הארץ.

מתי הגיוס הקרוב?

קיים גיוס בחודש ינואר (שנדחה מנובמבר) וגיוס בחודש מרץ (שנדחה מינואר)

מהתשובות למעלה מסתמן שמועדי הגיוס הקרובים נדחו. איך זה ישפיע על המועדים הבאים (וספציפית על מועד גיוס ספטמבר 2024)?

זה לא משפיע על המחזורים הבאים. עבדנו קשה על מנת לא לפגוע באף מחזור ולהוסיף מחזור שלא תוכנן מראש.

איפה ניתן לראות מה התפקידים שנפתחים?

בכל מחזור מיטב מכינה חוברת שמתעדכנת בתפקידים שנפתחים בהתאם לצורך שעולה מהסמכויות וקורסים שנפתחים בזמן סביר אחרי תום הטירונות. ישנם תפקידים ייחודיים כמו תיאטרון צה"ל או אפילו משגיח כשרות, שצריך לבקש אותם במיוחד.