אני חייל ב-8200 והכשרה מבוססת למידה עצמאית הייתה קשה לי

"אם הייתי רוצה שילמדו מזה משהו זה בעיקר לא לתת לתסמונת המתחזה מקום, וגם חשוב שידעו למה לצפות כשנכנסים לחפיפות כאלו". 

כך מספר לי הדר (שם בדוי), בוגר המחזור הרביעי של תתקדמו המשרת כתוכניתן ביחידה 8200. הדר הוא בחור חכם מאוד, שלמד בכיתה רגילה והצליח בבגרות. "בקושי רואים עליו" אם אתם לא באמת מכירים וחווים אותו. ובכל זאת, נכון לכתיבת שורות אלו (נובמבר 2023), יחידה 8200 אינה מאפשרת לחיילים על הרצף לצאת לקורסים ועל כן הם נדרשים ללמוד הכל לבדם ביחידה. יש לכך מחיר, והדר מבקש שתכירו אותו ותכינו את עצמכם.

תקופת ההכשרה ביחידה:

כשסוף סוף הגעתי ליחידה, התחלתי בתהליך של חפיפה מדורית (ואז צוותית). חשבתי בהתחלה שישלחו אותי ואת החייל שהגיע איתי לקורס, אבל זה לא יצא לפועל.

החפיפות עצמן היו יחסית ארוכות ולפעמים קשות. לא היה לי הרבה ידע מקדים מעבר לתכנות בסיסי בבית הספר, כך שאת רוב החומר הייתי צריך ללמוד לבד. (אציין כאן שמדובר בתפקיד של מחשבים). לאנשים ששוקלים לנסות להתקבל לתפקיד ביחידה, חשוב שתדעו שעם המצב הנוכחי כנראה שזה גם מה שיהיה לכם, ולכן אפרט כאן מספר דגשים שכדאי לכם לשים לב אליהם:

החוויה וההתפתחות האישית שלי בצוות ובמדור:

סיימתי את תהליך החפיפות הארוך והתחלתי לעבוד על משימות בצוות. בהתחלה הייתי צריך לשאול אינספור שאלות על כל דבר כמעט כי היו המון נושאים שלא באמת הופיעו בתכנים. זה גרם לי להרגיש קצת חסר ביטחון כי ראיתי את כל שאר חברי הצוות מסתדרים כאילו ללא קושי בזמן שאני עדיין חסר כיוון ברוב מה שאני עושה.

מעבר למה שאני עושה בתפקיד, אני גם מתעניין בתחומים אחרים ושואף להשקיע בהם. אני קובע פה ושם מטרות ומנסה להתמיד בהן, אבל זה לא פשוט להניע את עצמי, במיוחד כשאין לי כוח, ולפעמים אני חווה burnout (שחיקה) אחרי שאני מתעסק במשהו יותר מדי.

אני עדיין לומד איך להשקיע במשהו לאורך זמן ועוד לא נסגרתי על הדרך הכי טובה בשבילי, אבל אני צובר המון ידע לאורך הדרך וזה כשלעצמו בעל משמעות מבחינתי.